Međunarodni natječaj u Japanu

U Japanu se tijekom srpnja i kolovoza svake druge godine, počevši od 1981., održava svjetsko bijenale dječje umjetnosti. Ove 2015. godine održava se 18. izdanje Kanawaga Biennial World Children's Art Exibition. Izložba ima za cilj koristiti moć slikanja  za poticanje snova i kreativnosti današnje djece koja će postati vođe sutrašnjice, te istodobno nastoji potaknuti razumijevanje različitih svjetskih kultura i globalnih životnih stilova.

Ove godine u Yokohamu, glavni grad prefekture Kanawaga, pristigla su čak 26 472 rada – iz ukupno 95 zemalja i 2 oblasti  te iz prefekture Kanawaga. Sudjelovala su djeca između 4 i 15 godina starosti. Među njima su i naši učenici sa svojim radovima.

Po povratku s uskrsnih blagdana i proljetnih praznika dočekala nas je lijepa vijest. Tri rada učenika LIADO-a odabrana su nakon stroge selekcije za izložbu Kanawaga Plaza for Global Citizenship in Yokohama u srpnju i kolovozu. Nakon toga izložba će biti postavljena u 14 mjesta u prefekturi Kanawaga od listopada 2015. do ožujka 2016. U listopadu će naši vrijedni učenici – Luka Radmilović (5.r.), Barbara Crnković (5.r.) i David Ilić (6.r.) dobiti certifikat i nagradu.

Budući da su učenici ove školske godine nešto više naučili o razdoblju historicizma, osobito unutar riječke kulturne baštine, učenici petoga razreda spojili su svoj istraživački zadatak dekorativnih elemenata historicističke arhitekture s kreativnim istraživanjem povijesne baštine. Koristeći vizualne poticaje s unutrašnjih tapeciranih zidova historicističkih objekata (npr. saloni historicističkoga zdanja Guvernerove palače), osmišljavali su vizualnu podlogu i pozadinu za svoj rad, dok su im alegorije koje nalazimo na fasadama riječkih historicističkih objekata bile  poticaj za osmišljavanje središnje priče koja je vezana uz nacionalnu povijest, priču, mit ili slobodnu kreativnu interpretaciju. Učenici su na takve poticaje reagirali raznoliko, maštovito i originalno, a dio likovnih rješenja i radova poslan je na navedeni natječaj u Japanu. Komisija Kanawaga Biennial World Children's Art Exibition u Japanu  prepoznala je originalnost i kvalitetu likovnih radova naših učenika i uvrstila nas  u svoj program.

Iskrene pohvale našim učenicima i njihovim mentoricama Nini Licul i Tei Paškov Vukojević!

Barbara Crnković

Luka Radmilović